All filters
A unique feature of jewellery with a simple design is that they look effortlessly elegant and thoroughly timeless, just like this chic diamond ring. Few shining diamonds are closely encrusted to make this diamond ring project the glow that can refresh your everyday style. You can pair this trendy diamond ring even with your regular tees and jeans and flaunt it with pride.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642813 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,846 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,841 |
| Total Price | ₹63,194 |