All filters
Bishnupur, famous for its terracotta temples, has inspired us to craft this 0.36 carat diamond chain pendant in 18K rose gold. This piece is sure to transport you to a world of history, beauty and sophistication.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000753928 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.6 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹73,056(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,213 |
| Making Charge | ₹12,816 |
| GST (3%) | ₹3,423 |
| Total Price | ₹1,17,508 |