All filters
Just like the beauty of frozen pine trees makes us fall in love with Mother Nature, the shimmer of this dazzling diamond mangalsutra will make you fall in love with the intricate craftsmanship of Senco. Beautifully designed in 18K gold, the array of reverse pine trees encrusted with 0.24 carat shining diamonds in this pendant will bring more shine to your look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000673583 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,965 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,083 |
| Total Price | ₹37,152 |