All filters
Inspired from the trendy leaf pattern of the tropical Monstera plant, this shining diamond pendant is distinctively designed with precision. The middle of the leaf motif is encrusted with diamonds and even the bigger pattern surrounding it. Designed for modern-day women, this scintillating diamond pendant will be the right piece of jewellery to highlight your contemporary glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000657425 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹32,292(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,083 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹1,867 |
| Total Price | ₹64,082 |