All filters
Sleek and striking, these 0.11 carat diamond studs reimagine structure with elegance. Set in 18K yellow gold, the hexagonal frame is encrusted with a line of diamonds, punctuated by a single floating diamond at the centre. Clean, modern, and crafted to elevate the everyday.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000787791 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.74 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹19,261(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,904 |
| Making Charge | ₹5,864 |
| GST (3%) | ₹1,021 |
| Total Price | ₹35,050 |