All filters
Lightweight, sleek and chic, this gleaming 0.37 carat diamond pendant is crafted with an evil eye motif in 18K rose gold to always make you feel protected. The array of diamonds outlining the eye pattern exudes an aura of positivity.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000677483 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.37 carat
|
| Stone Weight | 2.95 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,537 |
| Stone Value | ₹2,123 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,520 |
| Total Price | ₹86,516 |