All filters
This 0.19 carat 'forever' solitaire ring has the shine certified by GemEx (USA), making it the perfect ring for the proposal. The lightweight, everyday wear design crafted in 18K rose gold will grace your finger with elegance, poise and love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000764495 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | GHVVS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,948 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹2,124 |
| Total Price | ₹72,906 |