All filters
Channel the mysterious essence of forests with these 0.15 carat diamond studs crafted in 14K rose gold with semi-precious Malachite stone and Mother-of-Pearl. Evoke a sense of serene tranquility everyday of the week with these earrings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000733765 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.31 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Stone Weight | 1.35 carat
|
| Gold Value | ₹19,945(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,522 |
| Stone Value | ₹1,474 |
| Making Charge | ₹4,984 |
| GST (3%) | ₹1,198 |
| Total Price | ₹41,123 |