All filters
It is always the right time to buy accessories and we make sure that you have the best and most unique jewellery in your collection. These diamond studs in 14K rose gold inspired by the beauty of the deciduous Ginkgo tree with numerous health benefits are studded with 0.51 carat diamonds and have all the shine you need. Flaunt these studs and let them create a colourful look on you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000584032 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.05 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.51 carat
|
| Stone Weight | 3.63 carat
|
| Gold Value | ₹52,236(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,745 |
| Stone Value | ₹12,947 |
| Making Charge | ₹11,848 |
| GST (3%) | ₹3,564 |
| Total Price | ₹1,22,340 |