All filters
This delicate diamond pendant, crafted in 14K gold, showcases 0.24 carat diamonds, capturing the flutter of butterfly wings. Symbolizing transformation and self-discovery, butterflies inspire us to embrace the beauty within ourselves and the world around us. The diamond-encrusted design adds a subtle sparkle, perfect for enhancing everyday look with a touch of elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000765270 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.21 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹10,448(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,120 |
| Making Charge | ₹4,260 |
| GST (3%) | ₹1,075 |
| Total Price | ₹36,903 |