All filters
The flower motif encrusted with 0.18 carat diamonds renders this diamond mangalsutra crafted in 18K gold the elegance of nature. The simple yet stunning design makes the pendant perfect for those who appreciate understated beauty. Please note - The product comes without the chain and the dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000706230 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,335 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹1,911 |
| Total Price | ₹65,582 |