All filters
Elegant and timeless, this diamond pendant showcases a teardrop silhouette in polished yellow gold, enhanced by delicate openwork detailing. Two gently curving lines of sparkling diamonds trace each side, adding brilliance and sophistication. It is versatile for everyday or elevated looks.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000749807 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.92 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹7,944(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,400 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹600 |
| Total Price | ₹20,569 |