All filters
Delicate yet distinctive, these 0.18 carat diamond drop earrings in 14K yellow gold bring a touch of nature-inspired charm. The graceful hoop style is adorned with sparkling diamonds and accented by floral motifs, creating a blend of elegance and whimsy. Perfect for adding a radiant glow to any look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000760566 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹24,694(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,120 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,376 |
| Total Price | ₹47,218 |