All filters
These stylish diamond drop earrings are embellished with 0.45 carat diamonds in 14K rose gold, catering to the dynamic taste of today's generation. The floral pattern is an embodiment of the elegance defining our culture.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000696503 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.5 carat
|
| Gold Value | ₹56,985(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,838 |
| Making Charge | ₹12,816 |
| GST (3%) | ₹3,320 |
| Total Price | ₹1,13,959 |