All filters
Don't let someone dim your light by flaunting these exquisite floral diamond studs encrusted with 0.29 carat diamonds in 14K gold. The floral motif in the centre studded with diamonds is its focal point. Pair these studs with a casual outfit and you will have complete control over your beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000599718 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,800 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,548 |
| Total Price | ₹53,119 |