All filters
This sparkling 0.23 carat diamond pendant has a charming evil eye motif designed with a floral pattern in 18K rose gold. Create an ambience of positive energy around you with this chic accessory curated for today's women.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000677482 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Stone Weight | 2.79 carat
|
| Gold Value | ₹31,658(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,260 |
| Stone Value | ₹2,012 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,859 |
| Total Price | ₹63,817 |