All filters
Showcase your personal style and love for trendy diamond rings with this masterpiece inspired by floral and eye motifs. The floral motif in the middle is completely studded with diamonds adding to the glow of the solo diamond perfectly placed in the middle of the two eye motifs. This diamond ring has a contemporary appeal so you can easily pair it with a chic saree.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000590937 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,839 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹968 |
| Total Price | ₹33,213 |