All filters
Keep your style minimal and timeless with this 0.5 carat diamond ring that expresses love with the world's rarest of diamonds set on a lotus prong. Crafted in 18K gold, the solitaire in the centre reflects your eternal love with fiery brilliance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000684441 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.07 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.55 carat
|
| Gold Value | ₹45,051(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹79,443 |
| Making Charge | ₹9,541 |
| GST (3%) | ₹4,022 |
| Total Price | ₹1,38,057 |