All filters
These 0.33 carat diamond studs resembling a floral bouquet successfully evoke the joy and freshness of springtime. Crafted in 14K gold, these earrings are perfect for adding a touch of charm and femininity to your outfit.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000667404 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.754 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹23,779(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,720 |
| Making Charge | ₹5,827 |
| GST (3%) | ₹1,720 |
| Total Price | ₹59,046 |