All filters
A tribute to the fluid, nature-inspired lines of the Art Nouveau era, these drop earrings reinterpret floral motifs with graceful individuality. A slender, diamond-encrusted bar suspends a delicate botanical form reminiscent of a blooming flower bud. Balanced and refined, they capture the romance of vintage design while remaining effortlessly wearable.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000860256 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,680 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,043 |
| Total Price | ₹70,122 |