All filters
Some diamonds speak for themselves that will embrace your beauty. Fashionable and whimsy, these minimal diamond studs are encrusted with 0.66 carat diamonds in 14K gold. They will add glamour to your sophisticated style with a floral design and gold spike coming out at fixed intervals that add glamour to the entire piece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000618614 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.66 carat
|
| Gold Value | ₹15,196(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹84,360 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹3,165 |
| Total Price | ₹1,08,645 |