All filters
The appeal of a butterfly lies in its wings and this 0.47 carat diamond ring is crafted in 18K rose gold to highlight the allure with similar patterns. The prominent droplet-shaped diamonds add to the shine of this masterpiece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000683129 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.47 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹71,597 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹3,022 |
| Total Price | ₹1,03,747 |