All filters
A beautiful diamond pendant with an elongated oval pattern encrusted with diamonds can instantly transform you into something divine. The elegant design is expertly crafted by our karigars to make it a desirable piece of accessory for modern-day women. Pair this diamond pendant with a chic saree and gather a lot of compliments from everybody around you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000662397 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,673 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,219 |
| Total Price | ₹41,849 |