All filters
This 0.58 carat men diamond ring crafted in 14K gold highlights the boldness and fierceness of a tiger and symbolizes its strength. Perfect for adding a touch of wild charm to your festive attire, this ring reflects a man's untamed spirit with a touch of colour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000728233 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 8.25 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.64 carat
|
| Stone Weight | 0.01 carat
|
| Gold Value | ₹72,749(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹53,180 |
| Stone Value | ₹55 |
| Making Charge | ₹15,720 |
| GST (3%) | ₹4,252 |
| Total Price | ₹1,45,956 |