All filters
These 0.15 carat diamond studs with a trillium motif symbolize strength, beauty and balance, making them the perfect accessory for your everyday wear. These diamond earrings crafted in 18K gold offer the perfect blend of femininity and elegance with a simple yet stunning design.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000677346 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.31 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹25,570(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,613 |
| Making Charge | ₹4,984 |
| GST (3%) | ₹1,326 |
| Total Price | ₹45,493 |