All filters
The 0.38 carat diamonds encrusted in this diamond ring create a mesmerizing combination of timeless allure and modern style. The smooth and sleek surface of black ceramic in 14K white gold enhances the brilliance of the diamonds and creates a captivating symphony of light and dark.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677834 |
| Metal/Purity | 14K White Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.28 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹45,588(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,115 |
| Ceramic | ₹1,640 |
| Making Charge | ₹10,493 |
| GST (3%) | ₹2,816 |
| Total Price | ₹96,652 |