All filters
This 0.51 carat diamond bracelet designed with a butterfly motif successfully portrays a story of awakening, resilience and liberation in 18K rose gold. The rectangular log pattern renders it a chic charm and makes it a good choice for a dinner date.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000684783 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 7.7 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.51 carat
|
| Gold Value | ₹85,232(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹61,270 |
| Making Charge | ₹14,752 |
| GST (3%) | ₹4,838 |
| Total Price | ₹1,66,092 |