All filters
A classic symbol of tradition and beauty, this 0.23 carat diamond mangalsutra is crafted in 14K rose gold to create a more contemporary look. Grace your neckline with this accessory during the festive season and celebrate our rich culture.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000772040 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,240 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,055 |
| Total Price | ₹70,526 |