All filters
Feel the eternal wonder of unity by flaunting these trendy 0.17 carat diamond drop earrings signifying the importance of bonds. Two straight 18K gold patterns with curvy ends are joined together with two bands studded with dazzling diamonds. Even the droplet motif at the bottom has diamonds to make you feel more beautiful.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000659256 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,566 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,153 |
| Total Price | ₹39,574 |