All filters
Just like Monstera plants have some unique medical properties which can cure and heal, these 0.18 carat diamond drop earrings inspired by the same will rejuvenate your beauty. Few sparkling diamonds scattered all over the design in 14K gold will highlight the beauty that's within you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000657448 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,637 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,222 |
| Total Price | ₹41,947 |