All filters
Craft essence has its elegant charm that is portrayed with incredible work in these diamond drop earrings to magnify your golden beauty. This high-polished 0.3 carat diamond earring would give you the glamorous look that personifies your charisma. Adorn these drop earrings in 14K gold with your outfit for the next social gathering.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000446222 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,503 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,828 |
| Total Price | ₹62,730 |