All filters
Flaunt these fashionable pieces of diamond studs that give out an exquisite sense of style with 0.14 carat diamonds studded in 14K gold. These fashionable diamond studs are given the shape of an eye studded with diamonds in them. These studs will go well with any western wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000594278 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹11,397(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,239 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹937 |
| Total Price | ₹32,166 |