All filters
The sparkling appeal of this exquisite diamond ring lies in the three spherical patterns in different dimensions creating this masterpiece. Each sphere is skillfully designed with a solo diamond in the middle and a few more encircling it to add to its glow. Pair this glamorous diamond ring with your evening gown and complete your party look without looking overhyped.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642885 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,058 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,565 |
| Total Price | ₹88,057 |