All filters
There is something magical about connections that have inspired our karigars to craft this 0.43 carat diamond ring with a similar pattern in 18K gold. The square-shaped diamond is the focal point of this masterpiece and has an intensity that rivals the night sky.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000703536 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.47 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹68,892 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹3,112 |
| Total Price | ₹1,06,838 |