All filters
If there's a single piece of jewellery that instantly elevates your style, then here is the choice for you. These diamond studs have a very poised and elegant look with 0.4 carat diamonds encrusted in 14K gold. These fashionable petal motif studs will bring you under the spotlight to cherish your style and dream.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000639918 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹16,146(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,670 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,653 |
| Total Price | ₹56,726 |