All filters
Create an exceptional aura to your look by owning these 0.13 carat diamond drop earrings. The design renders a contemporary glow to these earrings in 14K gold. The rhombus shape is given at the top with a drop of diamonds dangling at the bottom of it. Wear them with contemporary attire to look your best.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000577453 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.21 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹10,448(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,440 |
| Making Charge | ₹4,260 |
| GST (3%) | ₹785 |
| Total Price | ₹26,933 |