All filters
These exquisite hoop earrings feature 0.56 carat diamonds set in rich 18K yellow gold. Each hoop is adorned with sparkling stones, leading to a square drop that showcases a brilliant diamond cluster. The warm gold setting enhances the shimmer, making them a refined and eye-catching choice.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686042 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.55 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.56 carat
|
| Gold Value | ₹28,226(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,880 |
| Making Charge | ₹5,440 |
| GST (3%) | ₹2,357 |
| Total Price | ₹80,903 |