All filters
Elevate your elegance with these 0.11 carat diamond stud earrings. Crafted in 14K yellow gold, the shimmering diamonds offer a delicate yet captivating glow. Designed for effortless sophistication, they complement both everyday wear and special occasions with a touch of refined brilliance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000748772 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,240 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹988 |
| Total Price | ₹33,914 |