All filters
Let this 0.57 carat diamond ring resembling a primitive clock used to identify time using sun rays become your new style symbol. The partitions between the diamonds are like the hands of the clock. Crafted in 18K rose gold, this diamond ring has a solitaire in the middle and numerous of them encircling it in a spherical pattern.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000644585 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.57 carat
|
| Gold Value | ₹31,658(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹88,219 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹3,778 |
| Total Price | ₹1,29,683 |