All filters
Sleek and contemporary, these 0.22 carat diamond stud earrings in 14K yellow gold redefine elegance. The open-heart design, accented with a radiant heart-shaped diamond, captures the essence of modern romance with effortless charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000810985 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | I-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹11,397(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,700 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,041 |
| Total Price | ₹35,731 |