All filters
Experience modern romance with these exquisite 0.24 carat diamond studs. The geometric heart, a contemporary twist on a classic symbol, is crafted in warm 14K yellow gold. A heart-shaped diamond and a cascade of diamonds add a touch of sophisticated glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000798079 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.419 g
|
| Diamond Quality | G-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹12,252(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,000 |
| Making Charge | ₹4,892 |
| GST (3%) | ₹1,175 |
| Total Price | ₹40,319 |