All filters
Just like the essence of love is the core of your happiness, the myriad of 0.26 carat diamonds in this scintillating diamond ring is the way to your heart. The prominent heart-shaped diamond in the centre and the array of little shiny beauties placed simultaneously beside it make this exquisite ring by Senco the ideal gift to express your love. This piece of jewellery in 18K gold is designed with utmost precision to fulfill all your sparkle needs.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675662 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,740 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,395 |
| Total Price | ₹47,890 |