All filters
Lotus is often considered as the epitome of purity and has inspired us to craft this 0.39 carat diamond mangalsutra with a similar motif. Embrace your individuality with the sleek rectangular patterns in 14K rose gold and flaunt your marital status with a touch of style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000686643 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.51 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹38,940(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,028 |
| Ceramic | ₹180 |
| Making Charge | ₹10,475 |
| GST (3%) | ₹2,569 |
| Total Price | ₹88,192 |