All filters
Elevate your style with this versatile 0.53 carat diamond ring set in luxurious 18ct rose gold. Featuring an ornate solitaire setting and a coordinating band with a distinctive diamond-encrusted pattern, this duo blends classic sophistication with a hint of contemporary flair.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000772349 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.53 carat
|
| Gold Value | ₹39,849(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,110 |
| Making Charge | ₹8,543 |
| GST (3%) | ₹2,836 |
| Total Price | ₹97,338 |