All filters
Step out of the classic look and enter the world of absolute fashion. These diamond studs are designed in a curvy pattern with the lustrous shine of a diamond-studded floral motif at the top. These stylish diamond studs encrusted with 0.2 carat diamonds in 14K gold can be worn with a western outfit for an evening party or a date.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000591557 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.31 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹19,945(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,101 |
| Making Charge | ₹4,984 |
| GST (3%) | ₹1,381 |
| Total Price | ₹47,411 |