All filters
Two are better than one, whether in a relationship or in a stunning diamond ring like this. This diamond ring is designed with a heart-shaped diamond embedded design that is surrounded by another heart-shaped design with small diamond chunks covering it. Pair it up with an evening gown or a glamorous sari and you will be his spice of eyes.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000609569 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.29 g
|
| Diamond Quality | HI-VVS-SI |
| Diamond Weight | 0.59 carat
|
| Gold Value | ₹37,040(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹61,035 |
| Making Charge | ₹10,008 |
| GST (3%) | ₹3,243 |
| Total Price | ₹1,11,326 |