All filters
Let your beauty encircle you like the wind encircles the world by flaunting these sparkling diamond studs, skillfully designed by the craftsmen at Senco with two circular patterns in different dimensions. The 0.23 carat twinkling diamonds will embrace your beauty with their shine in 18K gold. The smaller circular pattern has a floral motif in the centre, reflecting the allure of a flower as it blossoms to a full bloom.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000522689 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,125 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,606 |
| Total Price | ₹55,138 |