All filters
This enchanting diamond chain pendant accentuates the appeal of Goddess Durga's third eye or the eye of consciousness given by Shiva. A few diamonds are perfectly placed in the two 'trinayani' motifs to bring purity to the lives of all who worship her. The two chains dangling from the lower part of the spherical diamond chain pendant make it a beautiful piece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000659854 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.492 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹30,150(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,720 |
| Making Charge | ₹8,314 |
| GST (3%) | ₹1,656 |
| Total Price | ₹56,840 |