All filters
Every woman will fall in love with the grace and beauty of these enchanting diamond drop earrings encrusted with 0.33 carat diamonds in 18K gold. The elongated leaf motif encrusted with three stunning diamonds in the middle and the oval pattern below it gives them the ultimate glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000659270 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,830 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,168 |
| Total Price | ₹74,432 |