All filters
This 0.42 carat diamond pendant crafted in 14K gold is inspired by tigers - a solitary creature symbolizing freedom and independence. This oval-shaped pendant is a bold accessory you can flaunt during the festive season.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000728236 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.27 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹54,136(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,841 |
| Making Charge | ₹12,235 |
| GST (3%) | ₹3,157 |
| Total Price | ₹1,08,369 |